Array
Správa CHKO Litovelské Pomoraví >> Aktuality >> Vzácné černoproužky z luhů u Tovačova

Vzácné černoproužky z luhů u Tovačova

Vzácné černoproužky z luhů u Tovačova

24.3.2016

Černoproužky jsou vzácní motýli z čeledi píďalkovitých. Na jaře je lze potkat třeba v národní přírodní rezervaci Zástudánčí.

Během slunečných jarních dní můžeme v lužních lesích národní přírodní rezervace (NPR) Zástudánčí spatřit nenápadné rychle poletující motýly z čeledi píďalkovitých - černoproužky. Vyskytují se zde všechny tři naše druhy, včetně nejvzácnější černoproužky topolové Boudinotiana puella puella (Esper, 1787), která tady má nejsevernější místo výskytu. Housenky tohoto teplomilného druhu žerou listy  mladých topolů bílých. Černoproužky jsou jedny z prvních jarních motýlů, které můžeme pozorovat. Často létají v době, kdy ještě leží poslední zbytky sněhu. Společně s nimi létá i mnohem nápadnější ze zimního spánku probuzený žluťásek řešetlákový.

Lesní rezervace Zástudánčí, vzniklá již v roce 1953 na ploše přes sto hektarů, patří k posledním zbytkům kdysi rozsáhlých lužních lesů v nivě středního toku řeky Moravy. Cenné jsou zde mohutné exempláře topolů černých a dalších lužních dřevin. Není bez zajímavosti, že zdejší divočina leží částečně na podzemním zásobníku zemního plynu. Z území NPR je známo přes tři sta druhů motýlů, ale seznam se neustále doplňuje o druhy nové.

  1. Černoproužka topolová v paprscích jarního sluníčka.

 1

  1. Pohled do interiéru lužního lesa.

 2

  1. Černoproužky s oblibou sají na kobylincích.

 3

  1. Mnohem větší a nápadnější obyvatel zdejších lesů martináč podobný.

4

Mgr. Vladislav Holec

Správa CHKO Litovelské Pomoraví

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt